Technologia blockchain – co warto wiedzieć..

Technologia blockchain – co warto wiedzieć..

on 27 sierpnia 2018

Wraz z nieustannym rozwojem globalnego e-handlu koniecznością staje się kompleksowe budowanie zaufania użytkowników i możliwość uwierzytelnienia każdej transakcji przetwarzanej w internecie.

W jaki więc sposób możemy podnieść poziom bezpieczeństwa, a tym samym zaufania klientów, gdy a w każdej minucie na całym globie odbywają się biliony transakcji?

Odpowiedzią jest technologia blockchain. Tak. Ta technologia to nie tylko kryptowaluty. Jej użyteczność wykracza bowiem daleko poza rynek walut wirtualnych. A dla właścicieli firm i osób podejmujących ważne biznesowe decyzje zapoznanie się z nią to nieunikniona przyszłość.

Jak działa technologia blockchain?

Jest to zdecentralizowany rejestr oparty na łańcuchu blokowym, który z kolei opiera się na linii bloków, a każdy z tych bloków jest drzewem zarejestrowanych transakcji.

Kluczowym aspektem w tym przypadku jest zdecentralizowany rejestr, który może być dowolną wartością, śledzoną i/lub weryfikowaną przez co najmniej jedną stronę. Kiedy seria bloków zostanie połączona, powstaje łańcuch bloków czyli blockchain.  Wszystkie informacje w danym blockchainie można zaszyfrować i zabezpieczyć w razie potrzeby, więc nie jest to tylko kryptowaluta.

Kolejną kluczową sprawą jest to, że tak utworzony blockchain staje się częścią sieci publicznej. Ale blockchain nie musi znajdować się w sieci publicznej, równie dobrze może być częścią sieci prywatnej. Każda taka sieć może mieć wiele węzłów, a każdy z nich zachowuje kopię naszego łańcucha bloków. Mówiąc w uproszczeniu – ta sieć powinna być traktowana jako jedna rozproszona baza danych.Jest to więc struktura danych, której zmiana w późniejszym terminie jest praktycznie niemożliwa. Ponieważ algorytm szyfrujący bloku składa się z części skrótu poprzedniego bloku, a ten blok zawiera wcześniejszy skrót z poprzedniego bloku, dodanie czegokolwiek pomiędzy blokami z czasem staje się niemożliwe. Blockchain może być zweryfikowany przez kogokolwiek w dowolnym momencie bez podawania danych osobowych.J

Jakie są możliwości wykorzystania technologii blockchain w biznesie?

Obecnie możemy zaobserwować kilka przypadków wykorzystania tej szybko rozwijającej się technologii. Dzięki technologii blockchain każda firma będzie mogła otrzymywać płatności za wykonaną usługę za pośrednictwem swojego portfela cyfrowego. Ale pamiętajmy, że blockchain, który nie jest równy kryptowalutom, to meta-poziom – kryptowaluty są oparte na koncepcji blockchain.

Prowadzenie interesów z partnerami w sieci stanie się bardziej zaufanym przedsięwzięciem, ponieważ każda ze stron zawierających umowę będzie mogła potwierdzić jej istnienie, a blockchain niczym matematyczny notariusz gwarantuje potwierdzenie jej istnienia w niezmienionej formie. Dlatego dzięki tej technologii firmy będą lepiej zabezpieczone przed potencjalnym oszustwem.

Innym przykładem na to, w jaki sposób ta technologia jest obecnie wykorzystywana, jest zawieranie umów za pośrednictwem platformy podpisu elektronicznego. Dzięki blockchain zaangażowane strony będą mogły zidentyfikować dany dokument. W tej strukturze danych przechowywany jest tylko skrót pliku dokumentu, więc każdy może ponownie obliczyć skrót tego pliku przy użyciu dobrze znanego algorytmu, potwierdzić istnienie takiego skrótu w blockchain.

Tak więc, gdy dokument jest opublikowany w łańcuchu bloków, można obliczyć hash dla tego pliku za pomocą algorytmu szyfrowania kryptograficznego (który generuje krótki skrót dla danego pliku). Jeśli podjęta zostanie jakakolwiek udana próba usunięcia nawet jednego słowa z dokumentu, zmiana pojawi się w skrócie dokumentu, a my zobaczymy, że podjęto próbę oszustwa.

Jakie są niedoskonałości blockchain?

W tym momencie głównym problemem jest przepustowość sieci. Sieć BITCOIN może przetwarzać tylko siedem transakcji na sekundę (TPS). Limit rozmiaru bloku wynosi tylko jeden megabajt (1 MB). Obecnie główni sprzedawcy kart kredytowych mogą przetwarzać co najmniej 1700 transakcji na sekundę. Dlatego tutaj leży główne wyzwanie dla tej technologii.

Społeczność BITCOIN pracuje obecnie nad tym ważnym zagadnieniem i pojawiły się już postępy kiedy gdy blok wzrósł z 1 MB do 8 MB. Na tej podstawie można spodziewać się, że ten problem zostanie wkrótce rozwiązany. Technologia blockchain jest rewolucyjna i na pewno szybko nie zniknie z rynku. Może to okazać technologią, która zapewni najwyższą przejrzystość, naprawdę potrzebną choćby w przestrzeni e-commerce.