Technologia Blockchain
W powszechnej świadomości technologia blockchain kojarzy się z jej zastosowaniem w przechowywaniu rekordów transakcji w celu śledzenia własności kryptowaluty.
Zespół SignOnTheGo® wykorzystał ją, aby wyjść ponad standardy bezpieczeństwa na rynku podpisu elektronicznego.


Cyfrowy rejestr, która zapisuje wszystkie transakcje odbywające się w sieci peer-to-peer.

Wszystkie informacje przesyłane za pomocą blockchain są zaszyfrowane, a każde jego pojawienie się jest zarejestrowane, co oznacza, że nie można go zmienić.

Jest zdecentralizowany, więc nie ma potrzeby centralnego, certyfikującego organu. Nie można go zmienić.

Blockchain ma znacznie więcej zastosowań niż transfer waluty. Można za jego pomocą udostępniać kontrakty, dokumenty i inne rodzaje danych.

Zaszyfrowane informacje mogą być udostępniane wielu dostawcom bez ryzyka naruszenia prywatności.
Podnoszenie standardów na rynku podpisu elektronicznego jest niezwykle istotne, ponieważ coraz bardziej zaawansowane technologie komputerowe i sieciowe są wprowadzane z dnia na dzień. Dla pracowników administracji, sektora finansów, agencji rządowych, ale także zwyczajnych użytkowników absolutną koniecznością stanie się wkrótce sprawny i zaufany system podpisu elektronicznego, który sprosta wymogom bezpieczeństwa.
Projekt SignOnTheGo® rozpoczęliśmy na rynku amerykańskim. Wraz z rozwojem branży e-commerce i rozmaitych gałęzi handlu elektronicznego na świecie, istnieje potrzeba, aby firmy takie jak SignOnTheGo® nadal wychodziły naprzeciw nowym potrzebom. Bezpieczeństwo jest dla nas kluczową kwestią i adresujemy je za pomocą technologii blockchain.
Zaadaptowalismy technologię blockchain, aby zaradzić problemom związanym z bezpieczeństwem. W naszym odczuciu istotnym zagrożeniem jest zwłaszcza wzrost oszustw w przypadku transakcji w internecie. Nasze obawy odnośnie konieczności zwiększania nakładów na bezpieczeństwo są potwierdzone. Dlatego sięgnęliśmy po technologie blockchcian dla SignOnTheGo® aby transakcje dokonane w sieci za pomocą naszej aplikacji miał odpowiedni protokół zaufania.
Zaawansowane funkcje SignOnTheGo® i platforma zabezpieczona poprzez blockchchain niosą za sobą wyższy standard w przystępnej cenie na rynku podpisu elektronicznego.
Jak działa technologia blockchain?
Jest to zdecentralizowany rejestr oparty na łańcuchu blokowym, który z kolei opiera się na linii bloków, a każdy z tych bloków jest drzewem zarejestrowanych transakcji.
Kluczowym aspektem w tym przypadku jest zdecentralizowany rejestr, który może być dowolną wartością, śledzoną i/lub weryfikowaną przez co najmniej jedną stronę. Kiedy seria bloków zostanie połączona, powstaje łańcuch bloków czyli blockchain. Wszystkie informacje w danym blockchainie można zaszyfrować i zabezpieczyć w razie potrzeby, więc nie jest to tylko kryptowaluta.
Another key thing here is that the blockchain that was formed is now part of a public network. A blockchain does not have to be on a public network. It can be on a private network as well. This network has multiple nodes. Every node will retain a copy of that blockchain. To simplify this – this network should be considered as one distributed database.
Kolejną kluczową sprawą jest to, że tak utworzony blockchain staje się częścią sieci publicznej. Ale blockchain nie musi znajdować się w sieci publicznej, równie dobrze może być częścią sieci prywatnej. Każda taka sieć może mieć wiele węzłów, a każdy z nich zachowuje kopię naszego łańcucha bloków. Mówiąc w uproszczeniu – ta sieć powinna być traktowana jako jedna rozproszona baza danych.
Jest to więc mniej więcej struktura danych, której zmiana w późniejszym terminie jest praktycznie niemożliwa. Ponieważ algorytm szyfrujący bloku składa się z części skrótu poprzedniego bloku, a ten blok zawiera wcześniejszy skrót z poprzedniego bloku, dodanie cczogokolwiek pomiędzy blokami z czasem staje się niemożliwe. Blockchain może być zweryfikowany przez kogokolwiek w dowolnym momencie bez podawania danych osobowych.
Jakie są możliwości wykorzystania technologii blockchain w biznesie?
Obecnie możemy zaobserwować kilka przypadków wykorzystania tej szybko rozwijającej się technologii. Dzięki technologii blockchain każda firma będzie mogła otrzymywać płatności za wykonaną usługę za pośrednictwem swojego portfela cyfrowego. Ale pamiętajmy, że blockchain, który nie jest równy kryptowalutom, to meta-poziom – kryptowaluty są oparte na koncepcji blockchain;. A portfel cyfrowy jest cechą waluty i tak naprawdę nie ma nic wspólnego z blockchain. Co więcej mogą istnieć waluty bez wirtualnego portfela.
Prowadzenie interesów z partnerami w sieci stanie się bardziej zaufanym przedsięwzięciem, ponieważ każda ze stron zawierających umowę będzie mogła potwierdzić jej istnienie, a blochchain niczym matematyczny notariusz gwarantuje potwierdzenie jej istnienia w niezmienionej formie. Dlatego dzięki tej technologii firmy będą lepiej zabezpieczone przed potencjalnym oszustwem.
Innym przykładem na to, w jaki sposób ta technologia jest obecnie wykorzystywana, jest zawieranie umów za pośrednictwem platformy podpisu elektronicznego. Dzięki blockchai zaangażowane strony będą mogły zidentyfikować dany dokument. W tej strukturze danych przechowywany jest tylko skrót pliku dokumentu, więc każdy może ponownie obliczyć skrót tego pliku przy użyciu dobrze znanego algorytmu, potwierdzić istnienie takiego skrótu w blockchain.
Tak więc, gdy dokument jest opublikowany w łańcuchu bloków, można obliczyć hash dla tego pliku za pomocą algorytmu szyfrowania kryptograficznego (który generuje krótki skrót dla danego pliku). Jeśli podjęta zostanie jakakolwiek udana próba usunięcia nawet jednego słowa z dokumentu, zmiana pojawi się w skrócie dokumentu, a my zobaczymy, że podjęto próbę oszustwa.
Jakie są niedoskonałości blockchain?
W tym momencie głównym problemem jest przepustowość sieci. Sieć BITCOIN może przetwarzać tylko siedem transakcji na sekundę (TPS). Limit rozmiaru bloku wynosi tylko jeden megabajt (1 MB). Obecnie główni sprzedawcy kart kredytowych mogą przetwarzać co najmniej 1700 transakcji na sekundę. Więc tutaj leży główne wyzwanie dla tej technologii.
Społeczność BITCOIN pracuje obecnie nad tym ważnym zagadnieniem i pojawiły się już postępy kiedy gdy blok wzrósł z 1 MB do 8 MB. Na tej podstawie można spodziewać się, że ten problem zostanie wkrótce rozwiązany. Technologia blockchain jest rewolucyjna i na pewno szybko nie zniknie z rynku. Może to okazać technologią, która zapewni najwyższą przejrzystość, naprawdę potrzebną choćby w w przestrzeni e-commerce. Unikanie kosztów w ramach nieuczciwych transakcji, nie zostało jeszcze ocenione, można jednak przewidzieć, że liczba ta będzie wynosić miliardy dolarów.
W jaki więc sposób możemy podnieść poziom bezpieczeństwa, gdy w każdej minucie na całym globie odbywają się biliony transakcji?
Odpowiedzią jest technologia blockchain. Tak. Ta technologia to nie tylko kryptowaluty. Jej użyteczność wykracza bowiem daleko poza rynek walut wirtualnych. A dla właścicieli firm i osób podejmujących ważne biznesowe decyzje zapoznanie się z nią to nieodzowna przyszłość.
